Рекомендации для начинающих педагогов

10 парад для пачынаючых настаўнікаў

• Не старайцеся ўнікнуць ва ўсё і  адразу.

Не бярыцеся за некалькі спраў адначасова. Рабіце ўсё паступова, пакідайце час для адпачынку. Для гэтага складзіце рэжым дня і старайцеся яго прытрымлівацца. Лепш за ўсё завесці штодзённік і пазначаць спіс спраў з тэрмінамі. Рабіце для сябе паметы, што трэба зрабіць у першую чаргу, а што можа пачакаць.

• Дазваляйце сабе праяўляць эмоцыі.

Згодна, што настаўнік заўсёды павінен паказваць навучэнцам і сваім калегам прыклад асабістымі паводзінамі. Усе эмоцыі, якія перапаўняюць цябе, ні ў якім разе не трэба дэманстраваць. І не бойцеся паказваць, што, нягледзячы на маладосць, вы таксама чалавек, які стамляецца.

• НЕ імкніцеся да перфекцыянізму.Усвядомце, што няма нічога і нікога ідэальнага. Памятайце, што вашы ўяўленні пра ідэальнага настаўніка і школу –гэта толькі ваш пункт гледжання. Умейце прымаць змены і пад іх падстройвацца.Напрыклад, неідэальная дыкцыя можа стаць вашай іскрынкай. Неідэальна прапісаны план урока дае магчымасць  імправізацыі.
  • Будзьце гатовы да крытыкі і прызнавайце свае памылкі.Памятайце: не вас як асобу, а вашу работу. А вы толькі пачынаеце працаваць і не можаце ўсё ведаць і ўмець. Спакойна выслухоўвайце заўвагі і рабіце высновы для сябе.
  • “Я павінна і мне трэба”.Пры такой гіперадказнасці дапаможа размеркаванне абавязкаў. Папрасіце дапамогі ў навучэнцаў класа ў падрыхтоўцы да конкурсу ці ва ўпрыгожванні класа. Калі трэба забраць пасылку ці рэчы з майстэрні, папрасіце сяброў  ці сваякоў.
  • Хваліце сябе за невялікія дасягненні.Падрыхтавалі адкрыты ўрок? Малайчына. Выканалі работу хутчэй, чым планавалі? Выдатна. Не трэба засяроджвацца на тым, што можна зрабіць па іншаму, лепш і цікавей.Вазьміце на заметку свае ідэі на будучыню. І памятайце: зрабілі работу – пахвалі сябе.
  • Адаптуйся да бягучага становішча і падзей.Лепш за ўсё шукаць не вінаватых, а выйсце з сітуацыі. Калі ў школе не хапае карты, яе можна паказаць вучням на мультымедыйнай устаноўцы. Не хапае абсталявання для правядзення ўрока – арганізуйце работу ў групах.
  • Не трэба старацца быць у цэнтры ўвагі.Вучыцеся слухаць сваіх калег і старайцеся іх разумець. Не трэба адразу імкнуцца паказаць, які ты цудоўны, разумны, актыўны, эрудзіраваны. Старайцеся больш слухаць і назіраць. Адзначце для сябе, які рытм работы ў калег,як яны паводзяць сябе ў розных сітуацыях і як на гэта рэагуюць калегі.
  • Ні ад каго нічога не чакайце.Не думайце,што калі вы дапамаглі некаму са сваіх калег,ён павінен дапамагчы вам у адказ.Што да дзяцей, то навучыцеся аддаваць, нічога не патрабуючы ад іх узамен.
  • Будзьце асобай.Так, у вас работа, якая загружае, але не варта забываць пра свае хобі, захапленні, а таксама погляды на жыццё. Альтэрнатыўны урок на званку мабільнага тэлефона, фотаздымкі ў сацыяльных сетках з канцэртаў і свят толькі павысяць аўтарытэт у вачах навучэнцаў і пакажуць вас калегам з іншага, не настаўніцкага, а чалавечага боку.

Многія ўспрымаюць адпрацоўку і работу ў школе як ссылку , але на самай справе гэта проста работа, са сваімі поюсамі і мінусамі. Першы год работы будзе дакладна самым складаным, але прайшоўшы выпрабаванні ў самым пачатку, вы заўважыце. як самі пачалі мяняцца ў лепшы бок.Настаўнік вучыцца сам, калі вучыць іншых. І не толькі свайму прадмету- адносінам да людзей, да жыцця, да сябе.